Tartu lood
I think it is one of the most loveable thing I ever created and I have been happy to see many of the talks becoming popular essays in Müürileht or radioshows at Ööülikool.
I found a Word file in my computer which was probably sent to the city council (the city funded the project with 300 kroons (17 euros) if I remember it correctly. So here is the project report (in Estonian) written probably in autumn 2009.
TARTU LOOD
“Tartu lood” said alguse jaanuaris 2009. Eesmärk oli luua Kultuuritehasele omanäoline iganädalane kultuuriüritus. Et neli-viis-kuuskümmend Tartu inimest harjuksid linnas uue “trajektooriga”, et tekiks Pärmivabrikus käimise traditsioon.
Tartu on ülevoolavalt narratiivne linn ja minul alati tunne on olnud, et neid lugusid ei tohiks niisama tuulde lasta. Koguda need kokku ja jutustada edasi. Nii oli ka “Tartu lugude” üks eesmärk kõik lood salvestada, et need linnapeal ka edasi ringleksid. Kui taotlesin reservfondilt raha, siis kirjutasin ka sellest, et minu soov on, et “Tartu lood” elaksid aktiivselt edasi linnaruumis. S.o – loov inimene, kes äsja Vabrikus nt Jaan Kaplinski loengut kuulab, läheb koju ja kirjutab emotsioonist luuletuse. Või teine inimene läheb peale Mehis Heinsaare loengut kohvikusse ja vatrab seal sellest edasi. Kolmas aga kirjutab Müürilehte vastukaja, et mis selles loengus ilusti oli ja mis ärritust tekitas.
Kõik loengud peale Madis Mikkori loengu salvestati lindile (irooniline kas pole? see, et ka Madise loen viimane “Tartu lugu” sel hooajal oli). Madise loeng on temal aga paberil olemas, nii et võimalik ikkagist reprodutseerida.
Berk Vaheri loeng läks Müürilehte. Jaan Kaplinski, Erkki Luuk, Mehis Heinsaar, Doris Kareva läksid Ööülikooli, Berk Vaheri loengu salvestas Eesti Rahva Muuseum ka videolindile ja see läks ERMi kogudesse tänapäeva folkloori nime all. See on armas variant, mille võiks projekti sisse kirjutada. Et ka edaspidist koostööd ERMIga teha vms. Ööülikool on samuti huvitatud koostöö jätkamisest.
Loengutel esinesid: B. Vaher, Jaan Kaplinski, Mart Kalm (vist oligi kõige populaarsem loeng, nii sadakond kuulajat), Erkki Luuk, Mehis Heinsaar, Doris Kareva, Peeter Olesk, Lodja selts, Enriko Talvistu (ma ei ole Enriko õigekirjas kindel), Madis Mikkor, Leo Luks. Rohkem ei suuda meenutada. Siin ei ole internetti ka, et järele vaadata.
Uueks hooajaks: Mart Siilivask, Kiwa, Jack, Kompus, Volkonski, Eda Kalmre, J. Maiste, Arvo Valton, Priit Pedajas, Merle Jääger, Inboil, Priidu Beier, Matti Milius, Marju Lauristin, M. Lotman, etc!
Ilus oleks, kui saaks ühegi loo alustuseks Lemmitu trükikojas ära trükkida. See on muidugi meeletu töö, aga tore oleks igal juhul. Jutusoojaks võib seda ka projektis mainida. (eelmises projektis mainisin).
Tartu lugudel esinesid ka trubaduurid. Peamiselt Marten Kuningas, aga ka bongo bänd, Adeele Sepp, Freddy Schmidt. Marten lõi iganädalaselt Tartu lugude jaoks uue loo. Marten sai nii ägeda hoo Tartu lugudelt, et ta on tänaseks päevaks jõudnud Superstaaari saates 24 parema hulka ja liigub jõudsalt finaali suunas.
Üksjagu raha läks pirukate küpsetamise peale. mille eest hoolitsesid uue nooruse tüdrukud. Et hoida külmas ruumis inimesetel eluvaim sees.
JA küllap siis läks raha ka kütte peale. Ja kõnelejate transpordikulude katteks. Natuke kingituste peale ka ja veini ja õlle pakkumiseks.
Reklaam toimis peamiselt läbi ülikooli melilistide. Postimees küsib nüüd raha väikese kultuuriteate eest ja selle jaoks raha nt ei jätkunud. Tartu lugusid propageeriti ka plakatitega (paberid, spreivärvid, šabloonid – ühe loengu jaoks ~50 – 100 krooni. Raadiomeedias tulid appi Kuku raadio Tartu Kultuuriakna saade ja klassikaraadio saatesari Delta.
Add a comment
Comments: 2